Kahve

Kahve Nasıl Demlenir

kahve-nasıl-demlenir

Kahve kişisel bir içecek olması sebebiyle bunu yapmanın en doğru yolu en sevdiğiniz şeklini bulmaktır.

Bir kaç temel bilgide ustalaşmak, tekniğinizi mükemmelleştirmenize yardımcı olacaktır. O nedenle , farklı kavurma profilleri, kökenler veya hazırlama yöntemleri ile denemenizi öneririz.

İşte klasik bir fincan kahve demlemek için önerilerimiz.

Ekipman

Çekirdek öğütücülerinden ve filtre kahve makinesine kadar kullandığınız aletlerin her kullanımdan sonra iyice temizlendiğinden emin olun.

Temiz, sıcak su ile durulayın (veya iyice silin) ​​ve bir havluyla kurulayın. Ekipmanlarda kahve kalıntısı ve kahve yağı (caffeol) kalmadığından emin olmanız önemlidir, aksi takdirde daha sonra yapacağınız kahvelerde acı ve ekşi tatlar alabilirsiniz.

Çekirdekler

Güzel kahve, iyi çekirdek ile başlar. Kahvenizin kalitesi ve lezzeti sadece en sevdiğiniz demleme yöntemi ile değil, seçtiğiniz kahve türüyle de belirlenir. Kavurma profilleri değiştiğinde kahvelerin lezzetlerinde de büyük değişimler meydana gelir.

Belli başlı lezzet faktörlerine bakacak olursak;

*Ülke ve bölge kökeni

*Çekirdek çeşidi; Arabica, robusta veya karışım olabilir.

*Kavurma profili

*Öğütme derecesi

Çok fazla seçenek olsa da, tek bir doğru ya da yanlış olmadığını unutmayın – örneğin, koyu kavrulmuş, lezzetli bir espresso seçebilir ve hala bir damlama sisteminde demlemek için öğütebilirsiniz. Farklı kombinasyonları denemeye ve eğlenmeye çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir